Papież Franciszek

Homilia z 11.04.2021/wiara.pl

Zmartwychwstały Jezus kilkakrotnie ukazuje się uczniom. Cierpliwie pociesza ich przygnębione serca. Po swoim zmartwychwstaniu dokonuje w ten sposób „wskrzeszenia uczniów”. A oni, podniesieni na duchu przez Jezusa, zmieniają swe życie. Wcześniej wielu słowom i przykładom Pana nie udało się ich przekształcić. Teraz, w dzień Paschy, dzieje się coś nowego. I dzieje się to pod znakiem miłosierdzia. Jezus sprawia ich wzrost przez miłosierdzie. A oni, dostąpiwszy miłosierdzia, stają się miłosierni.

1. Przede wszystkim dostępują miłosierdzia, poprzez trzy dary: najpierw Jezus daje im pokój, potem Ducha, a w końcu rany. Najpierw obdarza ich pokojem. Owi uczniowie byli przygnębieni. Zamknęli się w swoich domach ze strachu, z obawy że zostaną zatrzymani i, że skończą tak samo jak Mistrz. Ale byli zamknięci nie tylko w swoich domach, ale również zamknięci w swoich wyrzutach sumienia. Opuścili i zaparli się Jezusa. Czuli się niezdolni, czuli się nieudacznikami, źli. Przychodzi Jezus i dwa razy powtarza: „Pokój wam!”. Nie przynosi pokoju, który usuwa problemy zewnętrzne, ale pokój, który zaszczepia we wnętrzu ufność. Nie jest to pokój zewnętrzny, ale pokój serca. Mówi: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20, 21). To tak, jakby powiedział: „Posyłam was, bo w was wierzę”. Owi przygnębieni uczniowie zostają pogodzeni ze sobą. Pokój Jezusa sprawia, że przechodzą od wyrzutów sumienia do misji. Pokój Jezusa pobudza do misji. To nie jest spokój, to nie jest wygoda, to wyjście poza swoje ograniczenia. Pokój Jezusa wyzwala z zamknięć, które paraliżują, rozrywa okowy, które trzymają serce w niewoli. A uczniowie czują, że dostąpili miłosierdzia: czują, że Bóg ich nie potępia, nie upokarza, ale w nich wierzy. Tak, wierzy w nas bardziej, niż my wierzymy w siebie.

Więcej…

Rekolekcje parafialne i szkolne

Kliknij  link do parafii "na żywo" online

https://www.youtube.com/channel/UCTIoFI7ZLAOZud-YitO4Rtw

Rekolekcje parafialne i szkolne rozpoczną się od 4 do 8 marca.
Poprowadzi je o. Krzysztof Kowalski, paulin z Jasnej Góry. Program rekolekcji w gablocie parafialnej. Zachęcamy dzieci i młodzież aby uczestniczyła z rodzicami czy to bezpośrednio w kościele czy też poprzez kanał YouTube, adres do kanału będzie podany na stronie parafialnej.
Spowiedź wielkopostna 6 marca (sobota) od godz. 10.00 – 12.00 i po południu od 15.30 – 18.00.

Czwartek 4 marca

  7.00 Msza Święta z nauką ogólną na rozpoczęcie rekolekcji

12.00 Msza Święta z nauką ogólną

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

18.00 Msza Święta z nauką ogólną i Apel Jasnogórski

 

Piątek 5 marca

7.00 Msza Święta z nauką ogólną 

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

16.00 Droga Krzyżowa (dzieci)

17.15.00 Droga Krzyżowa (młodzież i dorośli)

18.00 Msza Święta z nauką ogólną i Apel Jasnogórski

 

Sobota 6 marca

  7.00 Msza Święta z nauką ogólną 

10-12.00 Spowiedź Wielkopostna

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.30-18.00 Spowiedź Wielkopostna

18.00 Msza Święta z nauką ogólną i Apel Jasnogórski

 

niedziela 7marca

  7.00 Msza św. odpustowa

  9.00 Msza św. odpustowa

10.30.00 Msza św. odpustowa

12.00 Uroczysta Msza św. odpustowa

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

18.00 Msza Święta odpustowa i Apel Jasnogórski

 

Poniedziałek 8 marca

7.00 Uroczysta Msza Święta w Dniu Kobiet

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji kobiet

18.00 Uroczysta Msza Święta w Dniu Kobiet i Apel Jasnogórski

 

 

 

Wielki Post jest podróżą, która angażuje całe nasze życie, całe nasze ja. Jest to czas na zweryfikowanie dróg, którymi podążamy, by odnaleźć drogę, która prowadzi nas na powrót do domu, aby odkryć na nowo podstawową więź z Bogiem, od którego wszystko zależy. Post nie jest zbieraniem pobożnych postanowień, ale jest rozeznawaniem ku czemu skierowane jest serce - to stanowi centrum Wielkiego Postu. Spróbujmy zadać sobie pytanie: dokąd prowadzi mnie nawigator mojego życia, w stronę Boga czy w stronę swego „ja”? Czy żyję po to, by podobać się Panu, czy po to, by być zauważonym, chwalonym, faworyzowanym? Czy mam serce „tancerza”, robiące krok do przodu i krok do tyłu, kochające trochę Pana, a trochę świat, czy też serce mocne w Bogu? Czy dobrze się czuję z moimi obłudami, czy też walczę o uwolnienie mojego serca od krępujących je dwulicowości i fałszu?

Droga Wielkiego Postu jest wyjściem z niewoli ku wolności. Jest to czterdzieści dni przypominających czterdzieści lat, gdy lud Boży pielgrzymował przez pustynię, aby powrócić do ziemi, z której pochodził. Ale jakże trudno było opuścić Egipt! Trudniej było opuść Egipt, który lud Boży miał w swoich sercach niż opuścić Egipt, gdy z niego lud Boży uciekał, trudniej było opuść ten Egipt, który nosili zawsze w swym wnętrzu. Bardzo trudno opuść Egipt. Zawsze podczas podróży pojawiała się pokusa, by żałować, by zawrócić, by się związać pamięcią przeszłości, z jakimś bożkiem. Jest tak także w naszym przypadku: drogę powrotną do Boga utrudniają nasze niezdrowe przywiązania, powstrzymują ją zwodzące pęta nałogów, fałszywe zabezpieczenia pieniędzy i pozorów, paraliżujące narzekanie człowieka czującego się ofiarą. Aby pielgrzymować, musimy zdemaskować te złudzenia/Papież Franciszek Środa Popielcowa 2021/

Popiół, którym posypujemy nasze głowy, wstrząsa myślami, jakie mamy w głowach. Przypomina nam, że my, dzieci Boże, nie możemy żyć, by gonić za pyłem, który zanika.

 

20200226 8a

20210216 3

20210216 2