Papież Franciszek

Homilia z 11.04.2021/wiara.pl

Zmartwychwstały Jezus kilkakrotnie ukazuje się uczniom. Cierpliwie pociesza ich przygnębione serca. Po swoim zmartwychwstaniu dokonuje w ten sposób „wskrzeszenia uczniów”. A oni, podniesieni na duchu przez Jezusa, zmieniają swe życie. Wcześniej wielu słowom i przykładom Pana nie udało się ich przekształcić. Teraz, w dzień Paschy, dzieje się coś nowego. I dzieje się to pod znakiem miłosierdzia. Jezus sprawia ich wzrost przez miłosierdzie. A oni, dostąpiwszy miłosierdzia, stają się miłosierni.

1. Przede wszystkim dostępują miłosierdzia, poprzez trzy dary: najpierw Jezus daje im pokój, potem Ducha, a w końcu rany. Najpierw obdarza ich pokojem. Owi uczniowie byli przygnębieni. Zamknęli się w swoich domach ze strachu, z obawy że zostaną zatrzymani i, że skończą tak samo jak Mistrz. Ale byli zamknięci nie tylko w swoich domach, ale również zamknięci w swoich wyrzutach sumienia. Opuścili i zaparli się Jezusa. Czuli się niezdolni, czuli się nieudacznikami, źli. Przychodzi Jezus i dwa razy powtarza: „Pokój wam!”. Nie przynosi pokoju, który usuwa problemy zewnętrzne, ale pokój, który zaszczepia we wnętrzu ufność. Nie jest to pokój zewnętrzny, ale pokój serca. Mówi: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20, 21). To tak, jakby powiedział: „Posyłam was, bo w was wierzę”. Owi przygnębieni uczniowie zostają pogodzeni ze sobą. Pokój Jezusa sprawia, że przechodzą od wyrzutów sumienia do misji. Pokój Jezusa pobudza do misji. To nie jest spokój, to nie jest wygoda, to wyjście poza swoje ograniczenia. Pokój Jezusa wyzwala z zamknięć, które paraliżują, rozrywa okowy, które trzymają serce w niewoli. A uczniowie czują, że dostąpili miłosierdzia: czują, że Bóg ich nie potępia, nie upokarza, ale w nich wierzy. Tak, wierzy w nas bardziej, niż my wierzymy w siebie.

Więcej…

Nabozeństwo Fatimskie prowadził ks. Paweł Zaręba. Cieszymy się że znowu był z nami.

Każdego miesiąca, od wielu lat przychodzimy tutaj, aby za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej polecać Bogu sprawy naszej codzienności: te radosne i te trudne.
Nie można jednak zatrzymać się tylko na tym wymiarze. Trzeba jeszcze wpatrywać się w Maryję i próbować naśladować Ją w swoim życiu.

Cecha, która wyróżniała Matkę Jezusa i powinna wyróżniać również nas, to współczucie. Kiedy dobrze wczytamy się w teksty Ewangelii, w których obecna jest Maryja, zauważymy, że w Jej postawie przebija troska o każdego człowieka. Współczucie to piękna cecha, to wyraz miłości ludzi do siebie. To drobne gesty: odwiedziny, rozmowa, poświęcony czas, pytanie czy mogę jakoś pomóc, wesprzeć.
Obserwując dzisiejszego człowieka możemy zauważyć, że coraz bardziej brakuje mu empatii i wrażliwości na innych. Niech więc postawa Matki Bożej - kobiety współczującej i zatroskanej, będzie dla nas inspiracją do bycia człowiekiem wrażliwym i pomocnym.

 

20210213 1

20210213 3

20210213 4

20210213 5

20210213 6

20210213 7

20210213 9a

20210213 10