WAŻNA INFORMACJA

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia wprowadzony został zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności powyżej 50 osób. Dotyczy to także Mszy Świętych. Ksiądz Biskup udziela dyspensy osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem. Prosi się, aby osoby te przeżyły Mszę Świętą w domach, oglądając ją w telewizji bądź też wysłuchując w radio. Nie przychodząc do świątyni, również w Niedzielę i święta, nie popełniają grzechu.

 

Msze święte możesz obejrzeć online np: 

https://dominikanie.pl/

https://www.youtube.com/user/archidiecezjalodzka/featured msze  Abp Grzegorza Rysia Przewodniczącego Komisji Episkopatu do spraw Nowej Ewangelizacji - codziennie o 7:30, niedziela 9:00

https://diecezjasandomierska.pl/ -codziennie o godz 18, niedziela 11.15

Papież Franciszek

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO NA WIELKI POST 2020 „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” (2 Kor 5, 20)
Drodzy bracia i siostry!
Również w tym roku Pan daje nam czas sprzyjający przygotowaniu się do świętowania z odnowionym sercem wielkiej tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Jest ona  niezwykle ważna w życiu chrześcijańskim osobistym i wspólnotowym. Myślą i sercem musimy stale powracać do tej Tajemnicy. Bowiem wzrasta w nas ona nieustannie, na tyle, na ile dajemy się wciągnąć jej dynamizmem duchowym i przystajemy na nią, dając odpowiedź wolną i szczodrą.
1.     Tajemnica paschalna, podstawa nawrócenia
Radość chrześcijanina wypływa ze słuchania i przyjęcia Dobrej Nowiny o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa: kerygmy. Streszcza ona Tajemnicę tej miłości, która „jest tak realna, tak prawdziwa, tak konkretna, że ​​oferuje nam relację pełną szczerego i owocnego dialogu” (adhort. apost. Christus vivit, 117). Kto wierzy w tę wieść,  odrzuca kłamstwo, według którego nasze życie miałoby swe pochodzenie w nas samych, podczas gdy w rzeczywistości pochodzi ono z miłości Boga Ojca, z Jego woli, by dać życie w obfitości (por. J 10, 10). Jeśli natomiast słuchamy bałamutnego głosu „ojca kłamstwa” (por. J 8, 45), to narażamy się na pogrążenie w otchłani nonsensu, doświadczając piekła już na ziemi, jak o tym niestety świadczy wiele dramatycznych wydarzeń z doświadczenia ludzkiego osobistego i zbiorowego.

  UWAGA

Franciszek zapowiedział dwie nowe inicjatywy modlitewne: zachęcił wszystkich chrześcijan, niezależnie od istniejących podziałów do odmówienia w południe 25 marca modlitwy "Ojcze nasz", a także do włączenia się za pośrednictwem mediów w modlitwę, której będzie przewodniczył w piątek 27 marca o godz. 18.00

Więcej…

30 Kwietnia 3 maja 2020

Kruszyniany - Sokółka - Suwałki - Wilno - Szawle - Szydłow - Kowno - Troki

Śladami wybitnych Polaków i znanych postaci historycznych - zwiedzanie Wilna, okolic i Żmudzi

     

                                                20200213 10         20200213 11           20200213 12

 

 

Dzień I – 30 kwietnia 2020 r. (Czwartek)

Wyjazd z Tarnobrzegu o godz. 4.00, z Ostrowca Świętokrzyskiego o godz. 5.00. Po drodze do Wilna odwiedzimy siedzibę polskich tatarów, między innymi meczet w Kruszynianach oraz kaplice cudu Eucharystycznego w Sokółce, wizyta w klasztorze wigierskim, po drodze obiadokolacja a nocleg w Suwałkach

Dzień II – 1 maja 2020 r. (Piątek)

Przejazd do stolicy Litwy. W Wilnie zwiedzimy kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej. Następnie cerkiew Świętego Ducha, gdzie pochowani są trzej pierwsi święci prawosławni na Litwie. Kolejno klasztor bazylianów, gdzie był więziony A. Mickiewicz z przyjaciółmi, oraz ratusz, gdzie dyrygentem był S. Moniuszko. Następnie dawna dzielnica żydowska, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie zobaczymy oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie”. Potem spacer ul. świętojańską, zamkową i niemiecką, które są związane z A. Mickiewiczem, J. Słowackim, J.I. Kraszewskim, S. Moniuszką, Cz. Miłoszem. Kolejno Uniwersytet Wileński, pałac prezydencki, gdzie mieszkał Napoleon i J. Piłsudski, podwórko Alumnatu, katedra św. Stanisława z piękną kaplicą św. Kazimierza (nekropolia królów polskich), zakątek gotycki, pomnik A. Mickiewicza. Pod koniec dnia odwiedzimy kościół św. Piotra i Pawła, będący „perłą” wileńskiego baroku. Następnie śladami Józefa Piłsudskiego po Wileńszczyźnie: Pikieliszki – dworek, w którym spędzał urlopy z rodziną. Powiewiórka – kościół św. Kazimierza (tu ochrzczono Marszałka) i Zułów – miejsce jego urodzin.

Dzień III – 2 maja 2020 r. (Sobota)

Wyjazd do Szawli, na Górze Krzyży (litewska Golgota) –wspólna modlitwa przy krzyżu Jana Pawła II – spacer po Górze Krzyży – msza św. w kaplicy ojców bernardynów obok Góry Krzyży Odjazd do Szydłowa Sanktuarium Maryjne na Litwie tam zwiedzimy Kaplica Objawienia Matki Boskiej(wspólna krótka modlitwa) – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - obejrzenie niedużej ekspozycji dotyczącej dziejów Szydłowa. Kowno - zwiedzanie czasowej stolicy Litwy: Przyjazd do Kowna, malowniczo rozłożonego w widłach Niemna i Wilii. Ruiny zamku (XIV w.) - gotycki kościół św. Jerzego – plac ratuszowy (największy na Litwie) - miejsca związane z pobytem A. Mickiewicza w Kownie - Dom Perkunasa (zabytek architektury gotyckiej) - kościół Witolda (najstarsza świątynia Kowna) – pierwsza poczta miasta - gotycko-barokowa katedra św. Piotra i Pawła.

 

Dzień IV – 3 maja 2020 r. (Niedziela)

 

Wizyta w Ponarach – wileńska Golgota, nastepnie Troki (30 km od Wilna). Zamek gotycki na wyspie (rezydencja księcia Witolda i królów polskich z zewnątrz) - zapoznanie się z historią i życiem Karaimów (domy karaimskie, kienessa, degustacja karaimskich pierogów - kibinów) – pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu (z zewnątrz). Późnym wieczorem wrócimy do Ostrowca i Tarnobrzega.

 

Cena: 800 zł (zaliczka 300 zł do końca 1 marca w zakrystii)

W cenie:

- 3 noclegi w hotelu trzygwiazdkowym, pokoje dwuosobowe (dopłata do pokoju jednoosobowego 250 zł),

- 3 śniadania i 3 obiadokolacje,

- opieka pilota i lokalnego przewodnika oraz opieka duszpasterska,

- przejazd klimatyzowanym autokarem,

- zestaw słuchawkowy Tour Guide oraz ubezpieczenie turystyczne,

- bilety wstępu.

W miarę możliwości posiłki z kuchni miejscowej, a śniadania w formie bufetu.