Papież Franciszek

Fragmenty razważania z 13.09.2020

"Ileż cierpienia, ileż rozdarć, ileż wojen można by uniknąć, gdyby przebaczenie i miłosierdzie były stylem naszego życia! Także w rodzinie: jak wiele podzielonych rodzin, które nie potrafią sobie wybaczyć, jak wielu braci i sióstr, którzy noszą w sobie tę urazę. We wszystkich relacjach międzyludzkich trzeba stosować miłość miłosierną: między małżonkami, między rodzicami a dziećmi, w naszych wspólnotach, w Kościele, a także w społeczeństwie i w polityce."....
"Dzisiejsza przypowieść pomaga nam w pełni zrozumieć znaczenie tego sformułowania, które odmawiamy w modlitwie Ojcze nasz: „przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili” (Mt 6, 12). Słowa te zawierają zasadniczą prawdę. Nie możemy domagać się Bożego przebaczenia dla nas, jeśli nie udzielimy ze swej strony przebaczenia naszemu bliźniemu. Jest pewien warunek: trzeba pomyśleć o końcu, o Bożym przebaczeniu i przestać nienawidzić; przegonić urazę, tę irytującą muchę, która ciągle powraca. Jeśli nie będziemy starali się przebaczyć i kochać, to także i my nie otrzymamy przebaczenia i miłości."
 

Cały tekst

Więcej…

30 Kwietnia 3 maja 2020

Kruszyniany - Sokółka - Suwałki - Wilno - Szawle - Szydłow - Kowno - Troki

Śladami wybitnych Polaków i znanych postaci historycznych - zwiedzanie Wilna, okolic i Żmudzi

     

                                                20200213 10         20200213 11           20200213 12

 

 

Dzień I – 30 kwietnia 2020 r. (Czwartek)

Wyjazd z Tarnobrzegu o godz. 4.00, z Ostrowca Świętokrzyskiego o godz. 5.00. Po drodze do Wilna odwiedzimy siedzibę polskich tatarów, między innymi meczet w Kruszynianach oraz kaplice cudu Eucharystycznego w Sokółce, wizyta w klasztorze wigierskim, po drodze obiadokolacja a nocleg w Suwałkach

Dzień II – 1 maja 2020 r. (Piątek)

Przejazd do stolicy Litwy. W Wilnie zwiedzimy kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej. Następnie cerkiew Świętego Ducha, gdzie pochowani są trzej pierwsi święci prawosławni na Litwie. Kolejno klasztor bazylianów, gdzie był więziony A. Mickiewicz z przyjaciółmi, oraz ratusz, gdzie dyrygentem był S. Moniuszko. Następnie dawna dzielnica żydowska, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie zobaczymy oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie”. Potem spacer ul. świętojańską, zamkową i niemiecką, które są związane z A. Mickiewiczem, J. Słowackim, J.I. Kraszewskim, S. Moniuszką, Cz. Miłoszem. Kolejno Uniwersytet Wileński, pałac prezydencki, gdzie mieszkał Napoleon i J. Piłsudski, podwórko Alumnatu, katedra św. Stanisława z piękną kaplicą św. Kazimierza (nekropolia królów polskich), zakątek gotycki, pomnik A. Mickiewicza. Pod koniec dnia odwiedzimy kościół św. Piotra i Pawła, będący „perłą” wileńskiego baroku. Następnie śladami Józefa Piłsudskiego po Wileńszczyźnie: Pikieliszki – dworek, w którym spędzał urlopy z rodziną. Powiewiórka – kościół św. Kazimierza (tu ochrzczono Marszałka) i Zułów – miejsce jego urodzin.

Dzień III – 2 maja 2020 r. (Sobota)

Wyjazd do Szawli, na Górze Krzyży (litewska Golgota) –wspólna modlitwa przy krzyżu Jana Pawła II – spacer po Górze Krzyży – msza św. w kaplicy ojców bernardynów obok Góry Krzyży Odjazd do Szydłowa Sanktuarium Maryjne na Litwie tam zwiedzimy Kaplica Objawienia Matki Boskiej(wspólna krótka modlitwa) – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - obejrzenie niedużej ekspozycji dotyczącej dziejów Szydłowa. Kowno - zwiedzanie czasowej stolicy Litwy: Przyjazd do Kowna, malowniczo rozłożonego w widłach Niemna i Wilii. Ruiny zamku (XIV w.) - gotycki kościół św. Jerzego – plac ratuszowy (największy na Litwie) - miejsca związane z pobytem A. Mickiewicza w Kownie - Dom Perkunasa (zabytek architektury gotyckiej) - kościół Witolda (najstarsza świątynia Kowna) – pierwsza poczta miasta - gotycko-barokowa katedra św. Piotra i Pawła.

 

Dzień IV – 3 maja 2020 r. (Niedziela)

 

Wizyta w Ponarach – wileńska Golgota, nastepnie Troki (30 km od Wilna). Zamek gotycki na wyspie (rezydencja księcia Witolda i królów polskich z zewnątrz) - zapoznanie się z historią i życiem Karaimów (domy karaimskie, kienessa, degustacja karaimskich pierogów - kibinów) – pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu (z zewnątrz). Późnym wieczorem wrócimy do Ostrowca i Tarnobrzega.

 

Cena: 800 zł (zaliczka 300 zł do końca 1 marca w zakrystii)

W cenie:

- 3 noclegi w hotelu trzygwiazdkowym, pokoje dwuosobowe (dopłata do pokoju jednoosobowego 250 zł),

- 3 śniadania i 3 obiadokolacje,

- opieka pilota i lokalnego przewodnika oraz opieka duszpasterska,

- przejazd klimatyzowanym autokarem,

- zestaw słuchawkowy Tour Guide oraz ubezpieczenie turystyczne,

- bilety wstępu.

W miarę możliwości posiłki z kuchni miejscowej, a śniadania w formie bufetu.