WAŻNA INFORMACJA 

Ks. Biskup udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i dni nakazane osobom: w podeszłym wieku, mającym objawy infekcji (np. podwyższona temperatura, kaszel, katar itd.), przebywającym na kwarantannie i tym, które z innych powodów są szczególnie podatne na zakażenie bądź obawiając się jego, unikają przebywania w miejscach publicznych. Dyspensa ta będzie obowiązywała do końca czerwca br. Jednocześnie przypomina że wierni uczestniczący w liturgii mają obowiązek przestrzegania wszystkich przepisów sanitarnych wydanych przez władze państwowe.

 

Papież Franciszek

 

Drodzy bracia i siostry,

Zbliża się maj, miesiąc, w którym lud Boży szczególnie żarliwie wyraża swoją miłość i nabożeństwo do Dziewicy Maryi. Do tradycji tego miesiąca należy odmawianie różańca w domu, w kręgu rodzinnym. Do docenienia tego wymiaru domowego, także z duchowego punktu widzenia, „zmusiły” nas ograniczenia pandemii.

Dlatego postanowiłem, żeby w maju zaproponować wszystkim odkrycie na nowo piękna odmawiania różańca w domu. Można to uczynić razem lub samemu, zadecydujcie w zależności od sytuacji, doceniając obie możliwości. Ale w każdym przypadku jest pewien sekret, aby to uczynić: prostota; i łatwo znaleźć, także w internecie, dobre wzorce modlitwy, które można zastosować.


Ponadto ofiarowuję wam teksty dwóch modlitw do Matki Bożej, które możecie odmawiać na zakończenie Różańca, a które sam będę odmawiał w maju, w duchowej jedności z wami. Załączam je do tego listu, aby były dostępne dla wszystkich.

Więcej…

30 Kwietnia 3 maja 2020

Kruszyniany - Sokółka - Suwałki - Wilno - Szawle - Szydłow - Kowno - Troki

Śladami wybitnych Polaków i znanych postaci historycznych - zwiedzanie Wilna, okolic i Żmudzi

     

                                                20200213 10         20200213 11           20200213 12

 

 

Dzień I – 30 kwietnia 2020 r. (Czwartek)

Wyjazd z Tarnobrzegu o godz. 4.00, z Ostrowca Świętokrzyskiego o godz. 5.00. Po drodze do Wilna odwiedzimy siedzibę polskich tatarów, między innymi meczet w Kruszynianach oraz kaplice cudu Eucharystycznego w Sokółce, wizyta w klasztorze wigierskim, po drodze obiadokolacja a nocleg w Suwałkach

Dzień II – 1 maja 2020 r. (Piątek)

Przejazd do stolicy Litwy. W Wilnie zwiedzimy kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej. Następnie cerkiew Świętego Ducha, gdzie pochowani są trzej pierwsi święci prawosławni na Litwie. Kolejno klasztor bazylianów, gdzie był więziony A. Mickiewicz z przyjaciółmi, oraz ratusz, gdzie dyrygentem był S. Moniuszko. Następnie dawna dzielnica żydowska, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie zobaczymy oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie”. Potem spacer ul. świętojańską, zamkową i niemiecką, które są związane z A. Mickiewiczem, J. Słowackim, J.I. Kraszewskim, S. Moniuszką, Cz. Miłoszem. Kolejno Uniwersytet Wileński, pałac prezydencki, gdzie mieszkał Napoleon i J. Piłsudski, podwórko Alumnatu, katedra św. Stanisława z piękną kaplicą św. Kazimierza (nekropolia królów polskich), zakątek gotycki, pomnik A. Mickiewicza. Pod koniec dnia odwiedzimy kościół św. Piotra i Pawła, będący „perłą” wileńskiego baroku. Następnie śladami Józefa Piłsudskiego po Wileńszczyźnie: Pikieliszki – dworek, w którym spędzał urlopy z rodziną. Powiewiórka – kościół św. Kazimierza (tu ochrzczono Marszałka) i Zułów – miejsce jego urodzin.

Dzień III – 2 maja 2020 r. (Sobota)

Wyjazd do Szawli, na Górze Krzyży (litewska Golgota) –wspólna modlitwa przy krzyżu Jana Pawła II – spacer po Górze Krzyży – msza św. w kaplicy ojców bernardynów obok Góry Krzyży Odjazd do Szydłowa Sanktuarium Maryjne na Litwie tam zwiedzimy Kaplica Objawienia Matki Boskiej(wspólna krótka modlitwa) – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - obejrzenie niedużej ekspozycji dotyczącej dziejów Szydłowa. Kowno - zwiedzanie czasowej stolicy Litwy: Przyjazd do Kowna, malowniczo rozłożonego w widłach Niemna i Wilii. Ruiny zamku (XIV w.) - gotycki kościół św. Jerzego – plac ratuszowy (największy na Litwie) - miejsca związane z pobytem A. Mickiewicza w Kownie - Dom Perkunasa (zabytek architektury gotyckiej) - kościół Witolda (najstarsza świątynia Kowna) – pierwsza poczta miasta - gotycko-barokowa katedra św. Piotra i Pawła.

 

Dzień IV – 3 maja 2020 r. (Niedziela)

 

Wizyta w Ponarach – wileńska Golgota, nastepnie Troki (30 km od Wilna). Zamek gotycki na wyspie (rezydencja księcia Witolda i królów polskich z zewnątrz) - zapoznanie się z historią i życiem Karaimów (domy karaimskie, kienessa, degustacja karaimskich pierogów - kibinów) – pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu (z zewnątrz). Późnym wieczorem wrócimy do Ostrowca i Tarnobrzega.

 

Cena: 800 zł (zaliczka 300 zł do końca 1 marca w zakrystii)

W cenie:

- 3 noclegi w hotelu trzygwiazdkowym, pokoje dwuosobowe (dopłata do pokoju jednoosobowego 250 zł),

- 3 śniadania i 3 obiadokolacje,

- opieka pilota i lokalnego przewodnika oraz opieka duszpasterska,

- przejazd klimatyzowanym autokarem,

- zestaw słuchawkowy Tour Guide oraz ubezpieczenie turystyczne,

- bilety wstępu.

W miarę możliwości posiłki z kuchni miejscowej, a śniadania w formie bufetu.