Zapraszamy na naszą stronę facebookowa 584ac2d03ac3a570f94a666d

 

Papież Franciszek

Rozważanie 29 czerwca 2024 /wiara.pl

Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry!

Dzisiaj, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Jezus w Ewangelii mówi do Szymona, którego nawał Piotrem: „Tobie dam klucze królestwa niebieskiego” (Mt 16, 19). Dlatego często widzimy św. Piotra przedstawianego z dwoma dużymi kluczami w ręce, jak na posągu, który znajduje się tutaj, na tym placu. Te klucze symbolizują posługę władzy, którą powierzył mu Jezus, aby służył całemu Kościołowi, ponieważ władza jest służbą, a władza, która nie jest służbą jest dyktaturą.

Uważajmy jednak, żeby dobrze zrozumieć znaczenie tego wszystkiego. Klucze Piotra są w istocie kluczami królestwa, które Jezus opisuje nie jako sejf czy opancerzone pomieszczenie, ale za pomocą innych obrazów: małego ziarna, cennej perły, ukrytego skarbu, odrobiny zaczynu (por. Mt 13, 1-33), zatem jako coś cennego i bogatego, owszem, ale zarazem małego i nierzucającego się w oczy. Toteż aby to zdobyć, nie trzeba uruchamiać zabezpieczających mechanizmów i zamków, ale pielęgnować cnoty, takie jak cierpliwość, czujność, stałość, pokora, służba.

Więcej…

Tekst i fotografie ze strony https://diecezjasandomierska.pl/wiernosc-chrystusowi/  Zapraszamy do wejście w link jest tam większa ilość zdjęć)

W Bazylice katedralnej w Sandomierzu, 5 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie z rąk biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

202206 109

 

202206 101

202206 102

202206 103

202206 104

202206 105

202206 106

202206 107

202206 108

202206 109

202206 110

202206 111

202206 112

202206 113

Uroczystą Mszę Świętą pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza koncelebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, księża wychowawcy i profesorowie seminarium, kapłani urzędów kurialnych oraz duszpasterze, z których neoprezbiterzy pochodzą. We wspólnej modlitwie uczestniczyli alumni, siostry zakonne, rodzice oraz bliscy nowych kapłanów.

Po odczytaniu słów Ewangelii kandydatów do święceń przedstawił ks. Michał Powęska, rektor seminarium, zaświadczając o odpowiednim ich przygotowaniu do pełnienia posługi prezbitera.

Biskup Nitkiewicz zachęcał mających przyjąć święcenia kapłańskie, aby pamiętali o tym, że są tylko narzędziem w ręku Boga.

Po homilii kandydaci do święceń złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi. Następnie śpiewem litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły i wyjaśniły obrzędy święceń.

Uczestnicząc w liturgii eucharystycznej nowi kapłani Kościoła sandomierskiego po raz pierwszy koncelebrowali Mszę Świętą. Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy wyrazili swoją wdzięczność za dar otrzymanych święceń.

Na zakończenie Mszy Świętej Biskup Ordynariusz skierował neoprezbiterów do parafii, w których podejmą pracę duszpasterską oraz wręczył im mały upominek.

Nowi kapłani to: ks. Albert Bujak z parafii pw. św. Marcina w Kopkach, ks. Dawid Łyko z parafii pw. św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Łętowni, ks. Mateusz Rogoziński z parafii pw. św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim, ks. Jan Siudak z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Samborcu, ks. Dawid Wieczorek z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.