Rekolekcje Wielkopostne w Parafii św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim
20 – 23 marca 2026 roku.
Piątek (20 marca)
7.00 Msza św. z nauka ogólną
16.30 Droga Krzyżowa dla dzieci
17.15 Droga Krzyżowa dla do rosłych
18.00 Msza św. z nauka ogólną i Apel Jasnogórski
Sobota (21 marca)
7.00 Msza św. z nauka ogólną
16.00 Msza św. z nauka ogólną i Apel Jasnogórski
Niedziela (22 marca)
7.00 Msza św. z nauka ogólną
9.00 Msza św. z nauka ogólną
10.30 Msza św. z nauka ogólną
12.00 Msza św. z nauka dla dzieci
18.00 Msza św. z nauka ogólną i Apel Jasnogórski
Poniedziałek (23 marca)
SPOWIEDZ WIELKOPOSTNA
7.00 Msza św. na zakończenie rekolekcji
10.00 – 12.00SPOWIEDŹ
15.30 – 17.30 SPOWIEDŹ
18.00 Msza św. na zakończenie rekolekcji
TRANSMISJA NA ŻYWO
OFIARA SKŁADANA PODCZAS REKOLEKCJI JEST WYNAGRODZENIEM DLA REKOLEKCJONISTY
- Dzisiejsza niedziela, to trzecia niedziela miesiąca i czwarta niedziela Wielkiego Postu. Taca przeznaczona na wystrój naszej świątyni. Zapraszamy na spotkanie modlitewno-formacyjne dla dzieci z klas III i ich rodziców o godz. 12.00. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne.Zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17:15. Taca z Gorzkich Żalów przeznaczona jest na wystrój Grobu Pańskiego i Ciemnicy. Spotkania dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców odbywają się w pierwsze niedziele miesiąca, a spotkania dla kandydatów do bierzmowania w drugą niedzielę miesiąca. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w każdą niedzielę na Mszę Świętą o godz. 12.00. Na tej Mszy będzie kazanie do dzieci, a na koniec błogosławieństwo wszystkich dzieci. Prosimy, aby rodzice zachęcali dzieci, a szczególnie młodzież przygotowującą się do bierzmowania, by zaangażowali się w grupy parafialne szczególnie scholę i ministrantów. Prosimy o wpisywanie swoich próśb i podziękowań w Księdze podziękowań i próśb za wstawiennictwem naszego Patrona św. Kazimierza Królewicza. Drugie nabożeństwo już 4 kwietnia. Zapraszamy.
- Prosimy dzieci by o czasie Wielkiego Postu swoje puszki składać do przygotowanej przez panią Małgosię Łabuz większej Puszki. Ten dar przekażemy na Hospicjum w Wilnie.
- Od wtorku (10 marca) trwa nowenna przed uroczystością św. Józefa.
- W środę o godz. 17.00 wystawienie N. Sakramentu i nabożeństwo wynagradzające NSPJ, które poprowadzi wspólnota Intronizacyjna Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- W czwartek uroczystość św. Józefa Msza św. o godz. 7.00 i 18.00.
- W piątek rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne, sobota, niedziela, w poniedziałek spowiedź wielkopostna 10.00 – 12.00 i po południu 15.30 –17.30. Ofiary składane podczas rekolekcji przeznaczone na sanktuarium Jasnogórskie. Rekolekcje poprowadzi o. Mariusz Lorenc, strażnik cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
- W piątek 20 marca z Kolegiaty św. Michała Archanioła, wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 20.00. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 16 marca o godz. 19.00 w sali Michael przy parafii św. Michała Archanioła.
- Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia są nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 16.30 dzieci i młodzież zwłaszcza przygotowujące się do I Komunii Św. oraz kandydatów do bierzmowania. Natomiast dorosłych o godz. 17:15.
- Przyszła niedziela to czwarta niedziela miesiąca i piata niedziela Wielkiego Postu. Spotkanie modlitewno-formacyjne dla młodzieży z klas 8i ich rodziców w niedzielę 22 marca o godz. 12.00. Po Mszy Świętej spotkanie katechetyczne.
- W świątyni jest ustawiona puszka gdzie możemy składać ofiary na poszkodowanych w czasie wojny na Ukrainie dla dzieci z Mariupola. W imieniu o. Marka Kowalskiego składam wam serdeczne – Bóg zapłać!
- Dziękujemy za nie posprzątanie kościoła mieszkańcom z Bl. 5. Na przyszły tydzień prosimy o posprzątanie świątyni mieszkańców z Bl. 7. Jednocześnie przypominamy, że sprzątanie rozpoczynamy po porannej Mszy św. w sobotę. Nasz udział w sprzątaniu jest obowiązkiem i wyrazem chrześcijańskiej miłości i wdzięczności naszego serca wobec osób, które przygotowały świątynię w zeszłym tygodniu.
Katecheza 15 marca 2026r.
Jak powstał pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego?
Podczas ostatniej katechezy poznaliśmy historię jednego z najważniejszych objawień o Bożym Miłosierdziu, jakie miała Święta Siostra Faustyna Kowalska. Podczas jednego z widzeń w 1931 roku Jezus polecił jej, aby namalować obraz według tego, co zobaczyła: Chrystus miał być ubrany w białą szatę, jedną ręką błogosławić, a z uchylenia szaty na piersiach miały wychodzić dwa promienie – blady i czerwony. Pod obrazem miał znaleźć się napis: „Jezu, ufam Tobie”. Jezus wyjaśnił Faustynie, że obraz ten ma przypominać ludziom o Jego miłosierdziu i zachęcać do ufności wobec Boga.
Realizacja tej prośby nie była jednak łatwa. Faustyna nie potrafiła malować i długo nie wiedziała, w jaki sposób spełnić polecenie Jezusa. Dopiero kiedy trafiła do Wilna i poznała swojego spowiednika, ks. Michała Sopoćkę, sprawa zaczęła nabierać realnych kształtów. Kapłan ten postanowił pomóc w wykonaniu obrazu.
W 1934 roku ks. Sopoćko zlecił namalowanie obrazu artyście z Wilna, Eugeniuszowi Kazimirowskiemu. Praca nad tym dziełem trwała kilka miesięcy. Faustyna regularnie przychodziła do pracowni malarza, aby wskazywać, jak powinien wyglądać Jezus zgodnie z widzeniem, które otrzymała. Opisywała szczegóły postawy Chrystusa, układ rąk oraz wygląd promieni wychodzących z uchylenia szaty na piersiach. Mimo tych starań Faustyna przyznawała później, że żaden obraz nie jest w stanie w pełni oddać piękna Jezusa, którego widziała w objawieniu.
Ciekawym szczegółem tej historii jest to, że podczas pracy nad obrazem ks. Sopoćko pomagał malarzowi również w sposób bardzo praktyczny. Według przekazów pozował on artyście, aby łatwiej było oddać postać stojącego Chrystusa i właściwe proporcje sylwetki. Dzięki temu malarz mógł lepiej uchwycić postawę Jezusa przedstawionego na obrazie.
Gdy obraz został ukończony, Faustyna początkowo była zasmucona, ponieważ uważała, że nie oddaje on w pełni tego, co zobaczyła w wizji. Wtedy – jak zapisała w swoim „Dzienniczku” – Jezus pocieszył ją, mówiąc, że nie w pięknie farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, lecz w łaskach, które On sam będzie przez niego udzielał ludziom. Pierwsze publiczne wystawienie obrazu miało miejsce w 1935 roku w Wilnie podczas uroczystości religijnych w Ostrej Bramie. Wtedy właśnie po raz pierwszy wierni mogli zobaczyć wizerunek Jezusa Miłosiernego z napisem „Jezu, ufam Tobie”. Od tego momentu obraz zaczął stopniowo stawać się znakiem kultu Bożego Miłosierdzia, który z czasem rozprzestrzenił się na cały świat.
Historia powstania obrazu pokazuje, jak Bóg posługuje się współpracą wielu ludzi. Potrzebna była pokorna wiara św. Faustyny, roztropność i pomoc ks. Sopoćki oraz talent malarza Kazimirowskiego. Dzięki ich wspólnemu wysiłkowi powstał obraz, który jest streszczeniem kultu do Miłosierdzia Bożego i przypomina ludziom o najważniejszym przesłaniu: Bóg jest bogaty w miłosierdzie i pragnie, aby każdy człowiek z ufnością zwracał się do Niego słowami: „Jezu, ufam Tobie”.