Papież Franciszek
Rozważanie1 listopada 2024 /wiara.pl
Dzisiaj, w uroczystość Wszystkich Świętych, Jezus w Ewangelii (Mt 5, 1-12) głosi dowód tożsamości chrześcijanina. A co jest dowodem tożsamości chrześcijanina? Błogosławieństwa. Jest to nasz dowód tożsamości a także droga do świętości (por. Adhort. apost. Gaudete et exsultate, 63). Jezus ukazuje nam drogę – drogę miłości, którą On sam przeszedł pierwszy stając się człowiekiem, a która jest dla nas zarazem darem Boga i naszą odpowiedzią. Darem i odpowiedzią.
Jest darem Boga, bowiem, jak mówi św. Paweł, to On uświęca (por. 1 Kor 6, 11). I dlatego, to Pana przede wszystkim prosimy, żeby nas uświęcił, żeby uczynił nasze serca podobnymi do swojego Serca (por. Enc. Dilexit nos, 168). On swoją łaską nas uzdrawia i uwalnia od wszystkiego, co nam nie pozwala kochać tak, jak On nas kocha (por. J 13, 34), aby, jak mówił bł. Karol Acutis, w nas było coraz „mniej ja, żeby zostawić miejsce Bogu”.
A to prowadzi nas do drugiego punktu – naszej odpowiedzi. Ojciec niebieski w istocie ofiarowuje nam swoją świętość, lecz jej nam nie narzuca. Zasiewa ją w nas, pozwala nam poczuć jej smak i zobaczyć piękno, ale potem czeka na naszą odpowiedź. Zostawia nam wolność kierowania się Jego dobrymi natchnieniami, zaangażowania się w Jego plany, przyswojenia sobie Jego uczuć (por. Dilexit nos, 179) i oddawania się, jak On nas uczył, na służbę innych, z coraz bardziej uniwersalną miłością, otwartą i skierowaną ku wszystkim, otwartą i skierowaną ku całemu światu.
Więcej…Triduum Paschalne 2016
W Wielki Czwartek podczas Najświętszej Ofiary sprawowanej wieczorem, wspominamy wydarzenia z Wieczernika, kiedy to Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa. Wielki Piątek, jest dniem ciszy. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Adorujemy Pana Jezusa w ciemnicy, uczestniczymy w Drodze Krzyżowej, zaś późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy: Liturgia Męki Pańskiej. Składa się ona z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędu Komunii. Na zakończenie Liturgii Wielkopiątkowej przenosi się Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Grobu Pańskiego. Wydawało się, że wszystko się skończyło. Bo zazwyczaj śmierć kończy wszystko. Ale nie w tym przypadku. Trzeciego dnia Jezus powstaje z grobu. Pokazuje, że nadzieje w Nim pokładane nie były daremne. Chrystus, zwyciężywszy śmierć, obiecuje zmartwychwstanie tym, którzy w Niego wierzą. Te prawdy przeżywamy podczas Liturgii Wielkiej Soboty – Liturgii Wigilii Paschalnej.
"Oto Matka Twoja"
Misterium Męki Pańskiej wystawione w Wielki Piątek przez Diakonię Muzyczną, wolontariuszy ŚDM oraz dzieci naszej parafii było okazją do podjęcia refleksji nad męką i śmiercią Pana Jezusa.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny
Wielka Sobota w polskiej tradycji jest dniem święcenia pokarmów, które wierni przynoszą do świątyni. Święcimy chleb na pamiątkę karmienia przez Jezusa tłumów na pustyni, mięso, które przypomina baranka spożywanego przez Jezusa i uczniów w wieczerniku podczas Paschy i jajka, które są symbolem nowego życia.