Papież Franciszek
Katecheza
Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry!
Zaraz po Jego chrzcie w Jordanie Jezus „wiedziony był przez Ducha na pustyni [...], i był kuszony przez diabła” (Mt 4, 1) – tak podaje Ewangelia Mateusza. Inicjatywa nie należy do szatana, lecz do Boga. Udając się na pustynię, Jezus jest posłuszny natchnieniu Ducha Świętego, nie wpada w pułapkę nieprzyjaciela, nie, nie! Gdy przeszedł próbę, powrócił – jak napisano – do Galilei „mocą Ducha” (Łk 4, 14).
Jezus na pustyni uwolnił się od szatana i teraz może uwalniać od szatana. Uwolnił się, uwalnia od szatana. To właśnie podkreślają Ewangeliści, przytaczając liczne historie o uwolnieniu opętanych. Jezus mówi do swoich przeciwników: „Lecz jeśli Ja mocą Ducha Bożego wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło do was królestwo Boże” (Mt 12, 28). Jezus wypędza demony, starając się o królestwo Boże.
Pielgrzymka do Wilna 2024
W dniach 25 do 28 kwietnia 2024 z Parafii Świętego Kazimierza Królewicza na osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim wyruszyła autokarowe pielgrzymka do Wilna.
W godzinach porannych grupa pielgrzymów pod opieką księdza proboszcza Marka Dzióby i pana Jarosława Czarneckiego wyruszyła na Litwę. Pierwszym miejscem odwiedzonym przez pielgrzymów było Kowno. Po odprawionej Mszy i spacerze bulwarami Niemna oraz ulicami Starego Miasta w Kownie pielgrzmi dotarli do hotelu w Wilnie. Kolejnego dnia grupa uczestniczyła w Świętej liturgii w Ostrej Bramie z ikoną Matki Boskiej Ostrobramskiej, odprawionej przez naszego duszpasterza. Zwiedzając piękne zabytki Wilna między innymi Kościół Świętej Teresy, Cerkiew prawosławną oraz kościół Piotra i Pawła można było szerzej poznać wspólną historię Polski i Litwy. W następnym dniu wszyscy udali się na Wzgórze Trzech Krzyży z którego roztaczała się piękna panorama miasta a także do miejsca pobytu siostrę Faustyny, gdzie powstał obraz Jezusa Miłosiernego. W ostatnim dniu pobytu na terenie Litwy pielgrzymi odwiedzili miejscowość Troki. Po Mszy świętej w pobliskim kościele Najświętszej Marii Panny zwiedzali okazały zamek usytuowany na wyspie jeziora Galve.
W 1990 roku z inicjatywy wilnianki Heleny Pasierbskiej, byłej działaczki polskiego podziemia przy wsparciu Związku Polaków na Litwie w Ponarach wzniesiono drewniany krzyż i ołtarz nagrobny upamiętniający zamordowanych w Ponarach Polaków.W tym samym miejscu odsłonięto w 2000 roku pomnik zaprojektowany przez Jaunutisa Makariunasa.
Według dr Moniki Tomkiewicz w Ponarach zginęło 1500 do 2000 Polaków według profesora Piotra Niwińskiego i Heleny Pasierbskiej od 2000 do 20 000 Polaków.