jub2019 1

Tekst papieskiej homilii. Pasterka 2019

„Nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło” (Iz 9, 1). To proroctwo pierwszego czytania urzeczywistniło się w Ewangelii: istotnie, podczas gdy pasterze czuwali nocą na swoich ziemiach, „chwała Pańska zewsząd ich oświeciła” (Łk 2,9). W noc ziemi pojawiło się światło z nieba. Co oznacza to światło pojawiające się w ciemności? Podpowiada to Apostoł Paweł, mówiąc nam: „ukazała się łaska Boga”. Tej nocy ogarnęła świat łaska Boga, która „niesie zbawienie wszystkim ludziom” (Tt 2,11).

Ale czym jest ta łaska? To Boża miłość, miłość, która przemienia życie, odnawia historię, wyzwala od zła, wlewa pokój i radość. Tej nocy ukazała się nam miłość Boga: to Jezus, w Jezusie Najwyższy stał się maluśkim, abyśmy go miłowali. W Jezusie Bóg stał się Dzieciątkiem, aby pozwolić nam Go objąć. Ale wciąż możemy zadać sobie pytanie, dlaczego święty Paweł nazywa przyjście Boga na świat „łaską”? Aby powiedzieć nam, że jest ono całkowicie darmowe. Podczas gdy tutaj na ziemi wszystko wydaje się odpowiadać logice dawania aby mieć, Bóg przybywa darmo. Jego miłości nie można negocjować: nie uczyniliśmy nic, aby sobie na nią zasłużyć i nigdy nie będziemy w stanie jej wynagrodzić.

Ukazała się łaska Boga. Tej nocy zdajemy sobie sprawę, że kiedy nie stanęliśmy na wysokości zadania, On stał się dla nas maleństwem, kiedy troszczyliśmy się o swoje sprawy, On przyszedł między nas. Boże Narodzenie przypomina nam, że Bóg stale kocha każdego człowieka, nawet najgorszego. Mnie, tobie, każdemu z nas dzisiaj mówi: „Kocham cię i zawsze będę cię kochał, jesteś cenny w moich oczach”. Bóg cię kocha nie dlatego, że słusznie myślisz i dobrze postępujesz; po prostu cię kocha. Jego miłość jest bezwarunkowa, nie zależy od ciebie. Możesz mieć błędne wyobrażenia, możesz je połączyć ze wszystkich kolorów, ale Pan nie rezygnuje, by ciebie miłować. Ileż razy uważamy, że Bóg jest dobry, jeśli jesteśmy dobrzy i że karze nas, jeśli jesteśmy źli. Tak nie jest. Pomimo naszych grzechów nadal nas miłuje. Jego miłość się nie zmienia, nie obraża się; jest wierna, jest cierpliwa. Oto dar, jaki znajdujemy w Boże Narodzenie: ze zdumieniem odkrywamy, że Pan jest wszelką możliwą bezinteresownością, wszelką możliwą czułością. Jego chwała nas nie oślepia, Jego obecność nas nie przeraża. Urodził się ubogi we wszystko, aby nas zdobyć bogactwem swojej miłości.

Zapraszamy na godzinę Miłosierdzia Bożego w kościele codziennie (także w niedziele) o godzinie 15.

20 października, w Niedzielę Misyjną, w parafii św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Św. Msza Święta o godz. 12:00 miała szczególnie
misyjny charakter. Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 i Katolickiej Szkoły Podstawowej,
przebrane w charakterystyczne dla pięciu kontynentów stroje, procesyjnie wniosły pięć wizerunków Matki Bożej, a następnie chwaliły
Boga śpiewając pieśni w różnych językach i odmawiając różaniec w dziesięciu językach obcych. Słowo do wszystkich zgromadzonych
skierował o. Bogusław Żaro ze zgromadzenia Ojców Białych, przywołując podczas homilii własne doświadczenia misyjne. Wspierany był przez s.
Wiesławę Kasacką prowadzącą Koło Misyjne w Katolickiej Szkole Podstawowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mali misjonarze rozdawali
sadzonki kwiatów i lizaki w kolorach misyjnych. Zebrane ofiary zostały przekazane ks. Leonowi Juchniewiczowi na zakup materacy sportowych do
szkoły w Ekwadorze. Po Mszy Świętej wszyscy pokrzepili się ciastem przygotowanym przez Legion Maryi.