Papież Franciszek
Bulla nadzieja zawieść nie może
Franciszek Biskup Rzymu Sługa Sług Bożych
Wszystkim, którzy przeczytają ten list niech nadzieja napełni serce
1. „Spes non confundit”, „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). W imię nadziei Paweł Apostoł napełnia odwagą chrześcijańską wspólnotę Rzymu. Nadzieja jest również głównym przesłaniem zbliżającego się Jubileuszu, który zgodnie ze starożytną tradycją papież ogłasza co dwadzieścia pięć lat. Myślę o wszystkich pielgrzymach nadziei, którzy przybędą do Rzymu, aby przeżyć Rok Święty, a także o tych, którzy nie mogąc dotrzeć do miasta Apostołów Piotra i Pawła, będą go obchodzić w Kościołach partykularnych. Niech to będzie dla wszystkich wydarzenie żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, „bramą” zbawienia (por. J 10, 7.9); z Tym, którego Kościół ma misję głoszenia zawsze, wszędzie i wszystkim jako „naszą nadzieję” (1 Tm 1, 1).
Więcej…Pielgrzymka do Wilna 2024
W dniach 25 do 28 kwietnia 2024 z Parafii Świętego Kazimierza Królewicza na osiedlu Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim wyruszyła autokarowe pielgrzymka do Wilna.
W godzinach porannych grupa pielgrzymów pod opieką księdza proboszcza Marka Dzióby i pana Jarosława Czarneckiego wyruszyła na Litwę. Pierwszym miejscem odwiedzonym przez pielgrzymów było Kowno. Po odprawionej Mszy i spacerze bulwarami Niemna oraz ulicami Starego Miasta w Kownie pielgrzmi dotarli do hotelu w Wilnie. Kolejnego dnia grupa uczestniczyła w Świętej liturgii w Ostrej Bramie z ikoną Matki Boskiej Ostrobramskiej, odprawionej przez naszego duszpasterza. Zwiedzając piękne zabytki Wilna między innymi Kościół Świętej Teresy, Cerkiew prawosławną oraz kościół Piotra i Pawła można było szerzej poznać wspólną historię Polski i Litwy. W następnym dniu wszyscy udali się na Wzgórze Trzech Krzyży z którego roztaczała się piękna panorama miasta a także do miejsca pobytu siostrę Faustyny, gdzie powstał obraz Jezusa Miłosiernego. W ostatnim dniu pobytu na terenie Litwy pielgrzymi odwiedzili miejscowość Troki. Po Mszy świętej w pobliskim kościele Najświętszej Marii Panny zwiedzali okazały zamek usytuowany na wyspie jeziora Galve.
W 1990 roku z inicjatywy wilnianki Heleny Pasierbskiej, byłej działaczki polskiego podziemia przy wsparciu Związku Polaków na Litwie w Ponarach wzniesiono drewniany krzyż i ołtarz nagrobny upamiętniający zamordowanych w Ponarach Polaków.W tym samym miejscu odsłonięto w 2000 roku pomnik zaprojektowany przez Jaunutisa Makariunasa.
Według dr Moniki Tomkiewicz w Ponarach zginęło 1500 do 2000 Polaków według profesora Piotra Niwińskiego i Heleny Pasierbskiej od 2000 do 20 000 Polaków.